Google Arts & Culture je lepší než instagramový feed

Internet je téměř nekonečnou studnicí fotografické inspirace. Problém je však s její kvantitou i kvalitou – zdrojů na internetu je zkrátka příliš mnoho. Vždyť jen na Instagramu přibývá přes 95 milionů snímků každý den!

Přestože existuje mnoho instagramových účtů, které stojí za sledování, a všichni známe web fotografické agentury Magnum, občas neuškodí se po inspiraci poohlédnout i jinam, konkrétně na výtvarná díla, která namísto stisknutí spouště vznikla tahem štětce.

Klasickou malbu osobně považuji za jeden z nejlepších zdrojů inspirace. Pro dobrý obraz totiž platí úplně stejná pravidla, jako pro dobrou fotografii, ať už jde o barevnou paletu, umění kompozice, zachycení strhujícího okamžiku nebo vyobrazení zajímavé osoby či místa. A věřte mi, že vystoupit z komfortní zóny závěrky, clony a spouště a studovat místo toho tahy štětcem vaší tvorbě neublíží, spíš naopak.

Prohlížení obrazů renesančních mistrů je však samozřejmě technicky mnohem náročnější než jedním klepnutím otevřít Instagram. Nebo alespoň donedávna ještě bylo! Dnes tady máme Google Arts & Culture.

Google Arts & Culture je naprosto fenomenální služba, která vznikla v roce 2011 pod názvem Google Art Project. Na jejím vzniku se podílely přední světové galerie, například Tate Gallery v Londýně, Metropolitním muzeum umění v New Yorku nebo galerie Uffizi ve Florencii. Dnes už však jsou její součástí sbírky z více než 1200 muzeí z celého světa, a vy tak máte historickou jedinečnou příležitost prohlížet si zásadní díla lidské umělecké tvorby, aniž byste museli vstát z gauče. A co konkrétně na vás čeká?

Sbírky z předních světových galerií

Jedním kliknutím se dostanete na seznam známých muzeí z celého světa, a dalším se před vámi otevře kompletní sbírka dané instituce, nad kterou můžete trávit hodiny a hodiny času. Většina děl na Arts & Culture je navíc v naprosto senzační kvalitě. Na webu samozřejmě nenajdete všechna vystavená díla v určitém muzeu, ale ta zásadní typicky nechybí.

Vyhledávání podle umělce, média či uměleckého směru

Chcete si prohlédnout životní dílo Vincenta van Gogha? Prozkoumat obrazy malované akvarelem? Studovat barokní mistry? Prohlížet obrazy v kontextu historických událostí? Možnosti selekce a filtrování děl na Google Arts & Culture jsou nepřeberné a častokrát vám umožní zkoumat umění způsobem, jaký tradiční galerie nikdy nabídnout nemohou.

Procházky galeriemi na Street View

Pokud byste se rádi podívali do vybraných galerií konvenčním způsobem, věřte, že hodně z nich nabízí prohlídku formou Street View – například pařížské Musée d’Orsay.

Dnešní fantastická doba zkrátka nabízí úžasné způsoby, jakými se inspirovat, tříbit svůj umělecký rozhled a dozvědět se poznatky, které by ještě před pár lety byly nedosažitelné. Projekt Google Arts & Culture je toho příkladem.

Zkuste jím někdy nahradit nekonečné posouvání instagramovým feedem. Nebudete toho litovat.