Čím mě inspiruje Eric Leo Kogan

Eric Kogan na mě působí v současném světě fotografie, který je až přespříliš opanován pořád dokola opakujícími se tématy, bezmála jako zjevení.

Jeho inteligentní kompozice, citlivá hra se světly a stínem, a často až šokující pozornost věnovaná detailům z něj činí rozhodně jednoho z mých nejoblíbenějších současných tvůrců.

Protože i on sám dělí své webové portfolio do 2 projektů, i já zde stručně představím jeho dílo ve dvou podkapitolách. V každé pak vypíchnu pár fotografií, které na mě zapůsobily nejvíce.

Objects, a Love Story

Projekt, který se věnuje mé oblíbené odnoži pouliční fotografie, a sice fotografie bez lidí. Tyto fotky velmi očividně abstrahují lidský faktor a představují každodenní svět optikou, kterou mnoho jiných tvůrců, mě nevyjímaje, může autorovi jen závidět.

Můžeme zde pozorovat jakousi personifikaci vyfotografovaných objektů, což právě v kombinaci s absencí konkrétních osob působí originálně, tajemně a zároveň uchopitelně. Většina fotografií v této sérii je výrazně minimalistická.

Klíčovou roli hraje umístění fotografovaných objektů do zajímavého kontextu, juxtapozice a notná dávka abstrakce.

Pokud bych měl z této série vybrat své oblíbené kousky, pak by to nepochybně byly tyto snímky:

Eric Leo Kogan 01
Autor: Eric Leo Kogan
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/erickogan/
Eric Leo Kogan 02
Autor: Eric Leo Kogan
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/erickogan/

První z uvedených fotek mě přitom inspirovala při pořizování jedné z mých vlastních fotografií, kterou mám v portfoliu:

Jakub Kadlec lamp fuji x100f Blue

Creatures, People and Places

Ericův druhý projekt v pořadí, jehož název podtrhuje, jak senzačně “k věci” ke své tvorbě přistupuje. Stejně jako v předchozím případě, i tentokrát název projektu přesně vystihuje jeho obsah. Na fotografiích najdeme zvířátka, lidi a zajímavá místa.

I zde hraje velmi důležitou roli abstrakce. Eric vyfotografované subjekty vytrhává z běžného kontextu a představuje je způsobem, který bychom při každodenním procházení aplikovali jen těžko.

Pracuje s texturami, barevnými kontrasty a dramatickými stíny. Na rozdíl od série Objects, a Love Story zde minimalismus ustupuje sofistikovaným vrstvám, ve kterých i při dlouhém zkoumání jednotlivých fotografií můžeme nacházet něco nového.

A častokrát zjistíme, že v sobě tyto vrstvy skrývají mnohem hlubší poselství, než by mohlo být na první pohled patrné.

Mezi mé oblíbené fotografie z tohoto projektu patří následující dvě:

Eric Leo Kogan 03
Autor: Eric Leo Kogan
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/erickogan/
Eric Leo Kogan 04
Autor: Eric Leo Kogan
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/erickogan/

Eric Leo Kogan je zkrátka famózní umělec, a já mohu všem, které baví minimalismus, abstrakce a originalita, jeho sledování důrazně doporučit.

Můžete tak učinit na jeho Instagramu, Flickru a osobním webu.