Když se z pouličních fotek stanou olejomalby

Místo lamentování nad tím, jak umělá inteligence likviduje tradiční umění, jsem se rozhodl AI využít k tvorbě nového umění. Odjakživa jsem obdivoval malířské umění, a velmi záhy mi došlo, že pro něj nemám byť elementární talent. A tady přichází na řadu Midjourney. Rozhodl jsem se vzít vizuální materiál, který už jsem vytvořil (tedy fotografie), a udělat z nich obrazy.

Co by ještě před pár měsíci byla práce pro zkušeného malíře a na několik týdnů, je dneska otázkou několika promptů. What a time to be alive.

Pojďme se podívat na pár ukázek. Osobně jsem z nich naprosto unešen. U každého obrázku najdete v popisu odkaz na původní fotku, která posloužila jako inspirace.

Taipeiská ulice. Originální fotografie zde.

Prompty v Midjourney jsem se snažil psát maximálně jednoduše. Chtěl jsem dosáhnout konkrétního výsledku – tedy napodobit olejomalbu na plátně. Každý prompt proto obsahoval klíčové slovní spojení „oil on canvas“. Zbytek jsem povětšinou ponechal na kreativitě neuronové sítě.

Tady už jdeme do poněkud abstraktního umění, ale mně osobně se výsledek líbí:

Původní obrázek zde.

Toto nicméně musí být můj oblíbený obraz z celé série:

Podává se večeře. Taipei, 2018. Originální fotka zde.

Ten holý fakt, že neuronová síť pochopila, že na fotce jsou „mrtvá zvířata“ (byť naporcovaná a ve zcela delikátní úpravě opečená na špejli), mi popravdě vyrazil dech.

Nebo tady – extrémně se mi líbí, jak Midjourney interpretovala prodejní automat na levé straně fotografie:

Žena v okně. Originální fotka zde.
Šaty. Původní fotografie zde.

Tady mi přijde naprosto geniální to vyobrazení otevírací doby (což je taky popravdě to jediné, čemu z nápisu rozumím). Původně mě napadlo, že zbytek obrázku je jakousi interpretací čínského textu, který je na původní fotografii, nicméně text podle Google Překladače znamená něco jako “neparkujte před vchodem ani po zavírací době”.

Původní fotografie zde.

Tímto článkem rozhodně nechci říct, že se vyrovnám talentovanému malíři. Chci jím ale každopádně říct, že kdo umělou inteligenci (lépe tedy spíš generativní AI modely) podezírá z nedostatku originality a kreativity, tak se nejspíš šeredně plete. Budoucnost umění bude vzrušující. Připravte se na ni, dokud to jde.